Živeti v tem trenutku, se ga zavedati, uživati v njem, biti hvaležen za to, kar imamo sedaj…
Zelo lepo bi bilo, če bi to zmogli večkrat. Pa nam večinoma misli (pre)pogosto zahajajo v preteklost in prihodnost. Delamo si preveč skrbi za stvari, ki se lahko ali se bodo zgodile oziroma še huje; za stvari, ki so se že zgodile. Seveda je zdrava meja skrbi in posledično tesnobe in stresa, ki ga občutimo pred pomembnimi/ neznanimi dogodki tista, ki poskrbi, da bomo učinkovitejši, pripravljeni in zbranih misli v ključnih trenutkih.
Kdaj pa je skrbi, tesnobe, stresa preveč?
Včasih si v mislih toliko časa premlevamo stvari, da se vrtimo v krogih, preveč razmišljamo o njej, jo vidimo samo z naše avtomatizirane perspektive in zaradi zaskrbljenosti ne vidimo druge plati. Pojavijo se negativna čustva in rekacije, zaradi katerih smo nezbrani, neučinkoviti, se hitro razburimo.
Kaj lahko naredite, da bo stresa, tesnobe in negativnih misli manj?
Ali to pomeni, da boste vsak dan eno uro sedeli v položaju lotusa in meditirali?
Naj vas razveselimo – obstajajo vaje, ki so preproste, kratke ter jih lahko delate tudi med vsakdanjimi opravki. Dovolj bo že 3 do 5 min dnevno. Da pa boste v stresnih situacijah zmožni hitrega priklica mirnosti in koncentracije, priporočamo izvajanje vaj v času, ko še niste pod stresom.
Zelo dobo to stanje in vaje ubesedi angleški izraz mindfulness. V slovenščini uporabljamo izraza samozavedanje oz. čuječnost. Gre za zavedanja trenutka, ki ga doživljamo takega kot je – ga sprejmemo brez analiziranja in obsojanja. To nam omogoči, da naš avtomatiziran odziv na situacije ustavimo, pogledamo nanjo z drugačnimi očmi in s tem dobimo nove in koristnejše možnosti.
Kako začeti?
Kot že rečeno, začnite s treningi samozavedanja takrat, ko niste pod stresom. Izberite si miren kraj, kjer se počutite varno.
Na začetku poskusite več vaj – tako boste spoznavali, katere od njih vam ustrezajo ter trenirali možgane, da bodo sposobni hitrejše umiritve misli in koncentracije.
Najpreprostejše vaje obsegajo zavedanje svojega dihanja. Npr.: Kakšno je vaše dihanje? Je hitro, počasno, plitko, globoko, lahkotno? Lahko način dihanja kako povežete z vašim trenutnim čustvenim stanjem?