V želji, da bi bolje razumeli ravnanje posameznikov so psihologi v preteklosti mnogokrat ustvarjali različne tipologije osebnosti in z njimi poskušali zagotoviti dokaze za naša raznolika vedenja. Na žalost se je pogosto zgodilo, da jim je spodletelo, ko je bilo potrebno predstaviti kvalitetne znanstvene dokaze, da takšni tipi osebnosti res obstajajo.
V popularni psihologiji, tisti, za »domačo rabo« in v poplavi literature za samopomoč se s tipologijami pogosto srečamo. Z njihovo pomočjo si razložimo kakšno vedenje, lahko jih uporabimo kot izgovor za kakšno neprimerno vedenje, vendar pa moramo upoštevati, da takšna razmišljanja in odločitve nimajo neke znanstvene osnove.
Pa bi nam poznavanje in razločevanje tipov osebnosti lahko pomagalo pri našem delu? Bi jih lahko uporabili?
Najbrž lahko temu vsi pritrdimo in vsak na svojem področju odkrijemo situacije, kjer bi nam bilo to v pomoč. Če ste na primer odgovorni za iskanje novih sodelavcev vam je hitro jasno, da bi bile lahko vaše odločitve kvalitetnejše in bolj zanesljive.
Morda pa imamo srečo in so raziskovalci na tem področju res naredili prebojen korak naprej?
Raziskovalci Northwestern University pod vodstvom Luisa Amarala iz McCormick School of Engineering so konec lanskega leta objavili rezultate zanimive raziskave, v katero je bilo vključenih več kot 1.5 milijona posameznikov, ki so reševali vprašalnike osebnosti. Njihova analiza in prve ugotovitve kažejo, da so morda odkrili tipologijo osebnosti, ki jo bodo podkrepili z dejstvi.
Raziskavo so osnovali na petih široko sprejetih dimenzijah osebnosti, katerih avtorja sta Costa in McCrae in sicer so to:
- ekstraverzija,
- sprejemljivost,
- vestnost,
- čustvena stabilnost ter
- odprtost.
Na njihovi osnovi so izpostavili štiri različne tipe osebnosti:
- povprečno osebnost: zanjo je značilna visoka ekstraverzija ter nižja čustvena stabilnost in odprtost,
- zadržano osebnost: je čustveno stabilna in ima visoka sprejemljivost in vestnosti ter nižjo odprtost,
- egocentrično / samoljubno osebnost: zelo visoko na ekstraverziji in nižje na odprtosti, vestnosti ter sprejemljivosti,
- osebnost vzornika: visoko čustveno stabilna, ekstravertirana, vestna, odprta in sprejemljiva.
Ugotovitve raziskovalcev so odličen izziv za naše razmišljanje o obstoječih paradigmah psihologije in vsekakor uporabne v naši praksi. Mi vam obljubljamo, da jim bomo sledili in vas obveščali o njihovih novih spoznanjih!
Celoten članek si lahko preberete na: www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180917111612.htm