Kolikšen vpliv imajo na vas dražljaji in situacije iz okolja? Imate občutek, da direktno vplivajo na vaše vedenje, ravnanje, počutje? Če je vaš odgovor pritrdilen, je morda čas, da razmislite o svoji proaktivnosti.
Kaj proaktivnost je? In v čem se razlikuje od aktivnosti in reaktivnosti?
Naša okolica ima seveda lahko vpliv na naše vedenje, vendar od nje nismo popolnoma odvisni. Edinstvena sposobnost ljudi, samozavedanje, nam omogoča, da samoiniciativno in svobodno izbiramo svoj odziv na dražljaje – smo proaktivni.
Proaktivnost torej pomeni prevzemanje pobude in sprejemanje odgovornosti za to, da se stvari dogajajo. Naše vedenje je takrat posledica lastnih, zavestnih odločitev in ne le odziv na okoliščine.
Lahko pa se odločimo in smo od dogajanj v okolju odvisni – takrat smo reaktivni. Stvari, okoliščine in dogodki nas nadzirajo, odzivamo se direktno nanje.
Je zunaj slabo vreme in pogojuje našo slabo voljo? Odločili smo se za reaktivnost. So naši sodelavci danes nepotrpežljivi in neprijazni in se zato slabo počutimo? Tudi tokrat smo reaktivni.
Lahko pa prevzamemo odgovornost zase in za svoje počutje, smo bolj neodvisni od dogajanj v svojem okolju in proaktivno spremenimo svoj odziv – ni namreč potrebe, da bi se v zgornjih situacijah počutili slabo.
Biti proaktiven pomeni tudi, da aktivno skrbimo zase in svoje spopadanje s stresnimi situacijami, ki velikokrat po nepotrebnem vplivajo na naše počutje.
Rešljivih situacij se lotimo z reševanjem problemov, nerešljive sprejmemo ali se jim (res samo občasno) izognemo. Biti proaktiven pomeni, da skrbimo za svoje dobro počutje (fizično, psihično, duhovno kondicijo in ravnovesje), da rečemo »ne« kadar je to potrebno, rešujemo svoje probleme ter pozitivno – vendar realno – gledamo na stvari v našem življenju.
Kako proaktivni ste vi? Kje ste v zadnjem času izkazali v proaktivnosti in kaj ste s tem dosegli?
Vzemite si par minut zase in z odgovori na ti dve vprašanji poglobite svoje samozavedanje.